Hrvatski
Zatvori
Vaša košarica je prazna.
Pretraga
Back to All Blog Posts

Vrste udica za pecanje

Vrste udica za pecanje

Pecati se ne može bez udice. Bez štapa i role još i može, ali bez udice nikako. Udica je ona koja nosi mamac i na koju se na kraju riba i uhvati. Iako izgledom jednostavne, postoji mnogo različitih vrsta i podjela. Mogu se dijeliti po veličini, dizajnu, vrsti ribolova ili vrsti ribe koju želimo uloviti.

Ovo su najčešće vrste udica.

Udice za mamce

Ove udice su dizajnirane da što čvršće drže mamac. Za razliku od klasičnih udica koje imaju kuku samo na vrhu, udice za mamac imaju kukice po cijeloj dužini kako bi se mamac mogao na više mjesta zakačiti.

Problem kod ovih udica je u tome što velik broj kukica može jako naškoditi ribi. Stoga se ne koriste ukoliko namjeravate ribu pustiti natrag u vodu.

Circle udice

Kao što im i ime kaže (eng. circle – krug), circle udice su kružnog oblika. Taj karakterističan oblik sprečava ribu da proguta udicu. Umjesto toga, udica se najčešće zakači ribi za ugao usta. Tako riba ostaje minimalno ozlijeđena.

Pošto se circle udice kače za mekani dio ribinih usta, postoji mogućnost da se riba otkači tako da ju je potrebno polako i oprezno izvlačiti.

Trostruke udice

Tri udice, tri puta veća šansa da ulovite ribu. Zato ove udice imaju tri vrha i tri kukice. Mamac se bolje drži ako je zakačen na više udica, a kad riba zagrize, obično ju zahvate dvije kukice pa ju je lakše izvuči i manja je šansa da će se otrgnuti.

Ipak, nije svugdje dozvoljen lov s trostrukim udicama tako da treba na to obratiti pažnju.

Jig udice

Namijenjene su za jigg ribolov i jigg štapove. Oko je postavljeno pod pravim kutem na ostatak udice kako bi mamac stajao prirodnije dok je na dnu. Dok ga ribolovac povlači, mamac na takvoj udici radi nepravilne pokrete koji jako privlače grabežljive ribe.

Također, obično imaju glavu otežanu olovom kako bi udica brže potonula na dno

Zbog dizajna udica dobiva takav položaj da se lako zabode ribi u usta brzim trzajem prema gore kao što se to radi u jigg ribolovu.

Weedless udice

Ukoliko lovite na močvarnom terenu, uz obalu ili negdje gdje ima mnogo vegetacije, potrebne su vam weedless udice.

Weedless su posebno dizajnirane da smanje zapetljavanje vegetacije na udicu i njeno izvlačenje na površinu. Takav tip udica ima poseban štitnik koji se proteže od vrha do oka udice, a koji ju sprečava da se zakači za dno ili travu. Na taj način se sprečava gubljenje mamca i udice.

Worm udice

Worm udice služe za pecanje s gumenim crvima. Gornji dio oko oka udice je savijen u obliku slova „L” i taj dio drži glavu crva. Tako mamac dobiva prirodan pložaj koji je ribama neodoljiv.

Octopus udice

Izgledom podsjećaju na krak hobotnice pa im otuda i ime. Ne služe za lov na hobotnice nego za manje ribe.

Jedne su od najkorištenijih pošto su relativno male i lagane, a koriste se za lov živim mamcima koji na toj udici izgledaju vrlo prirodno.

Aberdeen udice

Iz lososom bogatih brzaka Škotskih planina dolaze aberdeen udice. Jedan su od najstarijih modela.

Imaju dugačko i tanko tijelo što olakšava vađenje udice iz ribinih ustiju čak i ako se zakači negdje dublje. Tanke su i lagane, a mamac na njima stoji prirodno.

Vrlo su svestrane i namijenjene za lov na manje ribe ili za lov i puštanje ribe natrag u vodu.

Izaberite udicu za ribolov koja vam najviše odgovara

Ovisno o mjestu na kojem ćete pecati i kakav plijen namjeravate uloviti, odaberite prvo veličinu, a zatim i oblik udice. Neke od njih su svestranije pa ih možete koristiti za više tipova ribolova, dok su druge specijalizirane pa će vam pružiti veću mogućnost ulova točno određene ribe.

Na kraju, odluka je na vama.

Komentari
Napišite Komentar Close Comment Form
*