Hrvatski
Zatvori
Vaša košarica je prazna.
Pretraga
Back to All Blog Posts

Inchiku tehnika ribolova

Inchiku tehnika ribolova

Ribolov može biti monoton bez malo eksperimentiranja s opremom ili tehnikama. Jedna od takvih tehnika je inchiku. U zadnje vrijeme inchiku postaje sve popularniji, naročito među mlađim ribolovcima.

Što je inchiku?

Inchiku je ribolovna tehnika koja potječe iz Japana. Slično kao kod jigginga, mamac se pomiče trzajima kako bi što bolje imitirao prirodno kretanje plijena. Mamac se polaže na dno i zatim polako izvlači s povremenim trzajima u stranu ili prema gore. Takvo kretanje je slično onome ranjene ribe.

Inchiku varalica

Inchiku varalice imaju olovno tijelo kako bi dobile na težini i brže tonule. Oko njega obično imaju omotač s ticalima koji sliči lignji i privlači pažnju predatora.

Inchiku štapovi

Štapovi za inchiku ribolov su obično kraći, čvršći i bolje se savijaju od standardnih. Pošto se inchiku tehnika koristi uglavnom na moru, važno je da takvi štapovi budu otporni na ekstremnije uvjete i slanu vodu. Čvrstoća i otpornost iziskuju korištenje posebnih materijala pa su inchiku štapovi skuplji od običnih.

Također, inchiku tehnika ribolova je namijenjena lovu na veće ribe. Stoga su takvi štapovi manje osjetljivi tj. potrebno je da se riba ozbiljno zainteresira za mamac kako bi štap reagirao.

Razlika između inchikua i jigginga

Inchiku se uglavnom koristi za ribe koje borave na dnu poput kirnji dok se jigging tehnika koristi za ribe koje borave u srednjim slojevima vode poput tune.

Dok se kod inchikua mamac polako izvlači s povremenim trzajima, kod jigginga se konstantno trza prema gore i onda pušta da potone. To se može raditi ručno, ili pomoću specijaliziranih uređaja za jigging.

Role za inchiku

Za inchiku ribolov preporučljivo je koristiti baitcasting role. One su kvalitetnije i izdržljivije od spinning rola i lakše podnose teže ribe. Također, baitcasting role pružaju bolju kontrolu nad trzajima prilikom podizanja varalice.

Dobar izbor su role koje brzo namataju najlon i imaju omjer zupčanika od 6.4:1 do 7.1:1.

Inchiku predvez

Što se predveza tiče, on uglavnom ovisi o vrsti ribe koju se hvata. Važno je da može podnijeti veću težinu ribe, a od materijala je najbolji fluorokarbonski predvez koji je gotovo nevidljiv u vodi.

Fluorokarbon je također otporniji na oštećenja što je korisno prilikom ribolova oko stijena ili koraljnih grebena.

Udice za inchiku

Najčešće korištene udice u inchiku ribolovu su jig udice pošto su i dizajnirane za vrste ribolova u kojima se koristi jigging.

Ostali tipovi udica koji se mogu koristiti su octopus udice zbog širokog otvora i kružne udice koje su namijenjene lovu na velike ribe koje uglavnom i jesu glavna meta inchiku ribolova.

Inchiku ribolov s obale

Iako je inchiku tehnika namijenjena za lov u dubokoj vodi i na veće ribe, uz neke promjene može se koristiti i s obale iako ne s tolikom efikasnošću.

Najvažnije je pronaći mjesto gdje s obale možete dobaciti u duboku vodu. Zatim je potrebno koristiti baitcasting rolu kojom se mamac može daleko i precizno zabaciti.

Zanimljiva tehnika koja nije za svakoga

Inchiku je dinamična tehnika ribolova. Ribolovac mora stalno trzati štap i paziti da li je riba zagrizla varalicu. Potrebno je dosta vježbe kako bi se ta tehnika usavršila tako da definitivno nije za one koji žele opušteno sjediti uz vodu i uživati u miru.

Komentari
Napišite Komentar Close Comment Form
*