Hrvatski
Zatvori
Vaša košarica je prazna.
Pretraga
Back to All Blog Posts

Kako pravilno zabaciti štap za pecanje

Kako pravilno zabaciti štap za pecanje

Bez obzira da li ste početnik ili iskusni ribički profesionalac, pravilna tehnika zabacivanja štapa za pecanje je vrlo važna. Nekoliko je razloga zašto ju treba dobro savladati.

Prvi razlog je udaljenost. Ispravnom tehnikom zabacivanja možete mamac dobaciti dalje i preciznije.

Drugi razlog je sigurnost. Ribolovni štapovi su teški i nezgrapni. Zabacivanje iziskuje priličnu snagu pa ako zamahnete štapom na neispravan način, možete istegnuti mišić ili se ozlijediti na neki drugi način. Zato je zagrijavanje potrebno kao i u svakom drugom sportu.

Zabacivanje preko glave

To je najčešće korištena tehnika jer je njome moguće dobaciti mamac na najveće daljina i pruža najveću preciznost. Funkcionira na principu poluge. Desna ruka (ako ste dešnjak) drži štap dok lijeva povlači donji dio štapa prema dolje i unatrag dajući vrhu vrlo veliku brzinu.

Kod početka zabacivanja dignete štap iznad glave ili ramena tako da su vam obje ruke ispružene. Lijeva noga je malo ispred dok desna nosi cijelu težinu. Lagano se nagnete prema natrag dok ne osjetite da vam se lijeva noga odvaja od tla. Zatim prebacite težinu naprijed na lijevu nogu, zamahnete desnom rukom prema naprijed istovremeno lijevom povlačeći štap prema dolje i prema sebi. Cijelo vrijeme držite pogled na mjesto gdje želite baciti mamac.

Pokret treba biti opušten i nemojte zaboraviti otpustiti najlon u trenutku kada vam mamac preleti preko glave.

Zabacivanje sa strane

Ukoliko iz nekog razloga ne možete zabaciti preko glave (zbog drveća ili nečeg sličnog), sličnu tehniku možete upotrijebiti i kod zabacivanja sa strane. Jednostavno štap postavite paralelno s tlom desno od sebe (ako ste dešnjak), zakoračite prema naprijed i lijevom rukom povucite kraj štapa prema natrag.

Polaganje

Ponekad možete prići mjestu gdje borave ribe toliko blizu da nije uopće potrebno zabaciti štap. Najčešće je to kad se ribe skrivaju na nekom zaklonjenome mjestu uz obalu. Tada je dovoljno samo lagano položiti mamac blizu njih.

Ipak i tu treba biti oprezan da se ribu ne uplaši. Sve se treba raditi bez naglih pokreta i buke.

Štap podignete okomito kako bi mogli dohvatiti mamac i udicu. Lijevom rukom držeći mamac, spuštate vrh štapa dok ne bude paralelan s vodom. Ne želite da vam se vrh štapa zapetlja u travu i granje ili da bude previše vidljiv ribi.

Kada je štap u paralelnom položaju, otpustite mamac koji će napraviti lagani luk, pazite da ne dotakne vodu. Kad mamac dosegne točku u koju ga želite spustiti, jednostavno spustite vrh štapa i umočite mamac u vodu.

Čvrstina i kontrola

Kod zabacivanja je najvažnije čvrsto držati i kontrolirati štap i najlon. Nitko ne savlada tehniku od prve stoga je potrebno redovito vježbati i vježbom doći do savršenstva.

Komentari
Napišite Komentar Close Comment Form
*