Hrvatski
Zatvori
Vaša košarica je prazna.
Pretraga
Back to All Blog Posts

Vrste štapova za pecanje

Bez sumnje, jedan od najvažnijih aspekata ribolova je štap za pecanje. Uspjeh ribolovaca često ovisi o izboru ove vitalne opreme. Uz mnoštvo vrsta ribičkih štapova dostupnih na tržištu, od kojih je svaki dizajniran za određenu vrstu ribolova, izbor pravog može biti prilično zahtjevan.

Uobičajena podjela je na teleskopske i višedijelne štapove, ali postoje i specijalizirani štapovi za posebne tehnike ribolova.

Teleskopski ili višedijelni štapovi?

Osnovna podjela štapova je na to da li se izvlače (teleskopski) ili su složeni od dva ili tri zasebna dijela, dvodijelni ili trodijelni štapovi.

Teleskopski štapovi su praktični. Zauzimaju manje mjesta, lako ih je transportirati i sklopiti ili rasklopiti. Također, svestraniji su i jedan štap se može koristiti za ribolov na više vrsta ribe.

Dvodijelni i trodijelni štapovi su čvršći i izdržljiviji. Obično ih koriste profesionalci jer su kvalitetniji. Zbog manjeg broja segmenata od kojih se sastoje, ovi štapovi su osjetljiviji te je lakše osjetiti pravi trenutak kad riba zagrize.

Štapovi za morski i riječni ribolov

Ribolov se generalno dijeli na ribolov na slanim i slatkim vodama. Isto tako su i štapovi za pojedinu vrstu ribolova drugačiji.

Štapovi za ribolov na moru moraju biti izrađeni od materijala otpornog na koroziju. Slana voda puno više i brže oštećuje opremu od slatke. Najčešće se rade od fiberglasa ili grafita.

Pošto su morske ribe puno veće i teže od riječnih, takvi štapovi moraju biti duži i čvršći. Također su dizajnirani za zabacivanje na veće daljine i mogu nositi deblji najlon.

Podjela prema materijalu od kojeg su izrađeni

Ako ste se kao mali bavili pecanjem, vrlo vjerojatno ste koristili štap od bambusa. To je klasičan, izdržljiv i jeftin materijal vrlo pogodan za početnike koji još ne žele uložiti u ozbiljnu opremu.

Fiberglass je također pogodan za početnike zbog velike izdržljivosti i niske cijene. Problem fiberglasa je što je težak i nije toliko osjetljiv pa je teže otkriti kad riba zagrize.

Grafitni štapovi su lagani, čvrsti i vrlo osjetljivi. Njima se mamac može dobaciti na velike udaljenosti. Problem kod njih je što su podložniji oštećenjima pa im je rok trajanja relativno kratak.

Kompozitni štapovi kombiniraju fiberglas i grafit. Izdržljivi su, poput fiberglasa, a lagani poput grafita. Vrlo su svestrani i relativno povoljne cijene. Nemaju toliku osjetljivost poput grafitnih i podložniji su oštećenjima od fiberglasa.

Spod štapovi

Spod štapovi su namijenjeni zabacivanju spremnika s mamcima na velike daljine. Spremnik, ili spod, je posebno dizajniran s otežanim dnom tako da na dnu leži vrhom prema gore i ispušta mamac koji privlači ribe.

Štapovi za jigging

Jigging je posebna tehnika ribolova pri kojoj se mamac kratkim trzajima vuče prema površini.

Štapovi za jigging su obično kraći kako bi se postigla bolja kontrola nad mamcem. Moraju biti čvrsti da podnesu težinu velikih riba pošto se jigging koristi pretežno u morskom ribolovu. Također moraju biti vrlo osjetljivi da ribolovac osjeti i najmanji ugriz ribe.

Feeder štapovi

Feeder štapovi služe za precizno pozicioniranje velike količine mamaca. Njima se zabacuju posebno dizajnirani spremnici koji polako otpuštaju mamce i privlače ribu na određeno mjesto. Nakon toga ribolovci točno znaju gdje se nalazi veća količina ribe.

Bolonjez štapovi

Kao što im i ime kaže, bolonjezeri potječu iz Italije. Dizajnirani su posebno za zabacivanje na velike daljine. Njihova dužina može dosezati i do 8 metara.

Pošto su vrlo dugački, moraju biti rađeni od posebno laganih materijala kako ne bi bili preteški za ribolovce. Odlični su za ribolov u dubokim vodama ili rijekama s jakom strujom.

Surf štapovi

Surf štapovi su dizajnirani posebno za ribolov na oceanu i posebno velike ribe. Duži su i teži od uobičajenih štapova kako bi ribolovac mogao daleko zabaciti najlon. Također, velika dužina omogućuje i bolju kontrolu prilikom borbe s ribom.

Moraju imati posebno veliku rolu koja može primiti mnogo čvrstog i debelog najlona.

Spin štapovi

Spinning štapovi su vjerojatno najpopularniji i najčešće korišteni štapovi u ribolovu. Idealni su za početnike jer su vrlo jednostavni za korištenje i pružaju širok spektar mogućnosti ribolova. Predviđeni su za korištenje sa spin rolama.

Njihov mehanizam funkcionira po principu otvorenog okretanja role, što omogućava dalji i precizniji izbačaj mamca. Uz to, spinning štapovi su idealni za ribolov s umjetnim mamcima kao što su jigovi i silikonski mamci.

Baitcasting štapovi

Baitcasting štapovi koriste se uglavnom za lov većih riba i ribolov s težim mamcima. Oni omogućuju znatno precizniji izbačaj od ostalih vrsta i bolju kontrolu nad mamcem zbog korištenja baitcasting role.

Međutim, samim time i njihovo korištenje zahtijeva malo više vještine i iskustva zbog posebnog načina namotavanja strune na role kako bi se izbjeglo zapetljavanje.

Popping štapovi

Popping štapovi dizajnirani su za ribolov na površini vode. Njihova glavna svrha je stvaranje karakterističnog "popping" zvuka koji privlači ribe.

Kada ribolovac koristi popping štap, povlačenjem ili kratkim i brzim pokretima štapa, površinski mamac iznenada "pukne" ili "eksplodira" na površini vode. Taj iznenadni pokret stvara zvučni efekt koji privlači pažnju ribe koja se nalazi u blizini.

Ovi štapovi su uglavnom iznimno snažni i mogu se koristiti za ribolov na veće morske predatore.

Fly štapovi

Fly ribolov je poseban stil ribolova u kojem je umjetni mamac predstavljen kao muha (fly) kako bi se simuliralo prirodno ponašanje insekta. 

Fly štapovi su obično lagani i fleksibilni, što omogućuje precizne izbačaje i taj prijeko potrebni osjećaj za sitne zalogaje ribe. Ovaj stil ribolova popularan je među ljubiteljima mušičarenja i traži posebne vještine u bacanju mamca.

Zaključak o izboru vrste štapa za pecanje

Razumijevanje različitih vrsta štapova za pecanje i njihove upotrebe, uvelike mogu povećati vaše ribolovno iskustvo. Bilo da ste početnik ili iskusni ribolovac, odgovarajući štap vam može unijeti potpuno novu dimenziju u vaš omiljeni hobi.

Komentari
Napišite Komentar Close Comment Form
*